8 września 2015

Trochę o spinningu :)

                 W dzisiejszych czasach wędkarstwo staje się coraz bardziej popularne. W dobie pośpiechu, pędu i ciągłego biegu, chwile relaksu i odpoczynku nad wodą znajdują coraz większą rzeszę zwolenników. Wędkarstwo daje możliwość wyciszenia, uspokojenia i zebrania myśli oraz pozwala na wspaniałe chwile z przyrodą w bezpośrednim kontakcie. Obecnie dostępność sprzętu wędkarskiego, jego stosunkowo niskie ceny oraz fakt, że terapeutyczne działanie kontaktu z przyrodą nie budzi żadnych wątpliwości - sprawia, że nad wodą można spotkać coraz więcej osób. Trzeba również dodać, że wędkarstwo jest znakomitą formą spędzenia czasu z dziećmi i rodziną, gdzie relaks i wypoczynek można śmiało połączyć z edukacją przyrodniczą młodego pokolenia.

Warta_Spinning
(fot. Andrzej Pawłowski)




               Nie każdy z wędkarzy lubi siedzieć godzinami, szykować zanęty i patrzeć w spławik, sygnalizator lub szczytówkę feedera. Idealną metodą połowu ryb dla osób preferujących aktywny wypoczynek jest spinning. W metodzie tej - ukierunkowanej na połów drapieżników (choć nie tylko) skupiamy się na przemieszczaniu się brzegiem zbiornika lub rzeki/kanału i penetrujemy przynętą sztuczną kolejne metry wody. Staramy się przy tym tak poprowadzić sztuczną przynętę aby skusić żerujące w niej ryby.

Boczny_Trok
(Leszczyk złapany metodą Boczny Trok . fot. Michał Pawłowski)

             Spacerując w ten sposób z odpowiednią determinacją i zapasem czasu śmiało przejdziemy nawet kilka kilometrów. Oczywiście możemy także spinningować z łodzi i podziwiać faunę i florę danego akwenu z innej perspektywy jednak spinning z łodzi jest dla mnie: można by powiedzieć zupełnie innym działem więc opiszę go osobno.

Szczupak_w_wodzie
(Szczupak w naturalnym środowisku fot. Michał Pawłowski)


               I tu zaczyna się (z mojego punktu widzenia) cała frajda spinningowania :). Ryba nie zawsze ma takie same "upodobania" jeśli chodzi o: kolor, wielkość, prowadzenie przynęty, a dla mnie jest to nieustanna próba jej przechytrzenia - wstrzelenia się w "melodię dnia" i oszacowanie co dziś jest przynętą NUMER JEDEN oraz jakie prowadzenie przynęty daje najlepsze efekty. Zdarza się, że przynęta skuteczna jednego dnia, na następny jest zupełnie ignorowana przez ryby i poszukiwanie odpowiedniego wabika rozpoczyna się od nowa. Czasem zmiana nawet najmniejszego szczególiku może doprowadzić do przełomu. Nie zawsze przyczyną niepowodzeń jest przynęta, a zmiana np: agrafki na mniejszą, zmiana stalówki na fluorocarbon, zmiana plecionki na żyłkę lub choćby "odchudzenie" linki np. z 0,16 mm na 0,14 mm może dać znaczący efekt. Oczywiście mam swoje ulubione "kilery" na różne drapieżniki, jednak w założeniu, że w wędkarstwie nie ma reguł nie boje się sięgnąć do pudełka po przynętę na którą nigdy wcześniej nic nie zapałem - bo dziś to właśnie ona może dać rybę życia.

Sum_Spinning
(Sum 36 kg 164 cm fot. Grzegorz Silny)

Wędkarstwo staje się coraz obszerniejszym hobby i cały czas powstają nowe techniki i metody połowu. Cały czas powstają nowe przynęty, wędki, kołowrotki, żyłki, plecionki itp.

Ekstremalnie istotna jest również specyfika łowiska. Ogromne znaczenie ma czy łowimy na wodzie stojącej, płynącej, jak głębokiej, ukształtowanie dna, roślinność, jakie ryby i inne zwierzęta żyją w danym akwenie. Potrzebujemy tych informacji aby dobrze dobrać przynętę, jej gramaturę oraz wiedzieć jak ją poprowadzić.Np. Inaczej będziemy prowadzić przynętę w łowisku o głębokości 2 metrów z zarośniętym dnem jak w łowisku o głębokości 5 m lub więcej z dnem czystym. Często ukształtowanie dna oraz jego porośnięcie i głębokość będzie również determinantem doboru techniki połowu ale o tym w kolejnych postach.

 
(Jezioro o poranku fot. Michał Pawłowski)


W najbliższym czasie postaram się opisać trochę sprzętu wędkarskiego.

Postaram się również opisać przynęty takie jak:
   
   
(Warta w wietrzny dzień fot. Michał Pawłowski)
  • Woblery
  • Przynęty miękkie
  • Blachy 
  • Koguty 


Oraz techniki połowu takie jak:


  • Dropshot
  • Boczny trok 
  • Opad 
  • Spinning klasyczny
  • Casting

Z czasem inne metody połowu.

Skupimy się także na opisaniu wam kilku gatunków ryb najczęściej łapanych metodą spinningową w Polsce aby ułatwić wam zrozumienie przeciwnika.

W pierwszej kolejności pod ostrzał trafią:

  • Okoń
  • Sandacz
  • Szczupak
  • Sum

Myślę że aby zacząć swą przygodę ze spiningiem należy pamiętać o kilku zasadach ( a w sumie o ich braku)

- nie zawsze przynęta skuteczna jednego dnia jest skuteczna dnia następnego.
- czasem najmniejsza zmiana może być kluczem do sukcesu
- ogromne znaczenie w połowie i doborze techniki ma specyfika łowiska
- cierpliwość jest twym najlepszym sprzymierzeńcem
- im więcej czasu wędkujesz tym większa szansa złapania ryby
- jedyną regułą jest brak reguł!

Pozdrawiam !
Michał

4 komentarze:

  1. Powiem szczerze, że czytanie mnie wciągnęło, pomimo iż to nie jest moje hobby :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Michał świetny tekst, naprawdę dobrze się czyta - masz talent do pisania! Asia

    OdpowiedzUsuń