27 października 2015

Sandaczowe szkoleniowce i dużo zabawy :)

              Sandacze zaczęły zagryzać, a miniony wtorek okazał się istnym poligonem szkoleniowym :)
Dzień zapowiadał się całkiem zwyczajnie i standardowo w planie dnia umieściłem nocny spinning. Zaopatrzyłem się w różnego typu przynęty gumowe oraz wobki, jednak najlepsze efekty w ostatnim czasie i tak mam na te pierwsze.

              Kiedy dotarłem nad wodę od razu w oczy rzucał się mocno rozświetlający otoczenie księżyc, któremu tylko kilka dni brakowało do pełni. Dodatkowy majestat atmosfery tworzył silnie parujący kanał, i chłód pierwszych mrozów w powietrzu.

              Po wchłonięciu dużej ilości świeżego powietrza zacząłem zastanawiać się od czego by tu zacząć, ale po nie długim namyśle na pierwszy ogień na haku wylądowała guma Daiwy, a mianowicie DuckFin Shad o długości 10 cm. Woda na której łapię nie jest zbyt głęboka z dość silnym prądem i sięga zaledwie ok 3 metrów, dlatego moją ulubioną techniką połowu w tych miejscach jest stosunkowo lekkie prowadzenie gumy. Zakładam główkę 7-10 gr i zamiast atakować dno klasycznym opadem, staram się jak najwolniej poprowadzić przynętę 10-15 cm nad dnem. Przy takim łowieniu brania rzadko są heroicznymi walnięciami z przynętą wyciąganą z przełyku głodnego drapieżcy. Przeważnie Sandałki biorą bardzo delikatnie i często podskubują wolno prowadzony wabik. Nawet po wyraźnych uderzeniach rybony przeważnie wiszą zapięte za koniuszek wargi i często spadają z haków.

            Kiedy zacząłem obławiać swoją miejscówkę nie musiałem długo czekać bo już w pierwszym rzucie zaliczyłem pierwsze branie i spad ryby. Drugi rzut i tym razem siedzi. Na brzegu wylądował Sandaczyk 42 cm, który szybko wrócił do wody.

Sandaczyk 42 cm przynęta Daiwa DuckFin Shad
Sandaczyk 42 cm przynęta Daiwa DuckFin Shad 10 cm

25 października 2015

Zwariowany sandaczyk na AT-Minnow'a

           Ostatni wypad na na nocne Sandaczowanie nie różnił się zbytnio od poprzednich. Uszykowałem wszystko co potrzebne nie zapominając przy tym o niskiej temperaturze czyli neoprenowych rękawiczkach, termosie z kawą i dobrym nastawieniu.

           Po dotarciu nad wodę stanąłem na lekkim podwyższeniu i zacząłem spokojnie obserwować wodę. Taki manewr często oszczędzał mi dużo czasu i pozwalał szybciej zlokalizować żerujące drapieżniki oraz ich sposób żerowania. Wpatrując się w ten sposób w wodę staram się zauważyć oczkującą przy powierzchni drobnicę, oraz atakujące ryby. Nawet kiedy nie widać rozbryzgu potencjalnego pożywienia Sandaczy to sama ich obecność jest dla mnie sygnałem, że głodne potworki mogę czyhać bezpośrednio pod narybkiem.

          
           Ryby ewidentnie nie były zbyt skore do współpracy i ciężko było coś wyłuskać. Tego dnia było zdecydowanie martwo. Dopiero po dość długim wpatrywaniu się w wodę i kilkukrotną zmianą miejsca znalazłem potencjalnie dobrą miejscówkę.

Sebile AT-Minnow gotowy do boju
Sebile At-Minnow gotowy do boju

24 października 2015

No i się ruszyło!

      Po długim czasie bez większych efektów sandaczowych coś zaczęło się dziać :) Wyruszyłem w nocy nad ciepły kanał w okolicy Konina, i po raz kolejny zacząłem szukać mętnookich w tutejszych wodach. Dzień był dość zimny, a poranne przymrozki dawały wiele nadziei na złapanie czegokolwiek. Kiedy dotarłem nad wodę: ustawiłem się na jednej z ulubionych miejscówek i zacząłem spokojnie obławiać kolejne metry wody. Wszystko zapowiadało się idealnie. Powoli zza drzew zaczął wyłaniać się księżyc i oświetlać powierzchnię wody, a rozbryzgi drobnicy i słyszalne chlapanie po uderzeniu drapieżnika, mówiły mi, że to właśnie dzisiaj przełamię swoją ciężką passę.

Jaskóła uszykowana do połowu (fot. Michał Pawłowski)

21 października 2015

Sandaczowe bezrybie i Nocny Kleń

     Cały czas nie odpuszczam i staram się dostać jakiegoś sandacza nocą, jednak woda jest nadzwyczaj martwa. Widać dużo drobnicy pływającej pod powierzchnią, swobodnie merda sobie ogonkami, a sandaczy zero. Jedną z moich podstawowych przynęt sandaczowych jest guma Phantom firmy Dragon. Dostałem na nie wiele sandałków, a niejednokrotnie w małe 7 cm -10 cm kopytka biły 20-sto kilogramowe sumy!. Dziś podczas nocnego łowienia z Maciejem - również zacząłem obławiać dobrą miejscówkę poczciwym Phantomem. W pewnym momencie podczas wolnego opadu poczułem wyraźne zluzowanie linki. Po natychmiastowej reakcji na kiju biła ryba. Cieszyłem się z wychodzonego brania sandacza, jednak po chwili gdy przy powierzchni ujrzałem ładnego klenia radość wzrosła jeszcze bardziej :).

Night chub caught on Dragon V-Lures Phantom, 7.5 cm
Nocny kleniak złapany podczas poszukiwania sandaczy (fot. Maciej Prawucki)

20 października 2015

Walcząc z Pogodą

     Wędkarstwo to nie tylko łowienie ryb, ale obcowanie z naturą i forma wypoczynku, która pozwala uciec od codziennych trosk. Czasem jednak to właśnie natura robi wszystko co w jej mocy by zniechęcić nas do połowu. Jak co roku z znajomym  wybraliśmy się na zbiornik pokopalniany w Mikorzynie nieopodal Konina. Warunki atmosferyczne były straszne ;/ silny wiatr i ostry deszcz dawały wiele do myślenia, jednak to nie powstrzymało nas przed wyruszeniem na poszukiwanie jesiennych okoni. Doświadczenie podpowiadało nam, że to właśnie w tak trudnych warunkach dla wędkarza można trafić konkretnego drapieżnika. 


#Mikorzyn, #Ponton #Zbiornik #Okoń
Ostatnie przygotowania i wypływamy! (fot. Arkadiusz Świderski)

13 października 2015

Zabawa z okoniami

    W ostatnim czasie było na prawdę słabo jeżeli chodzi o połów sandaczy i szczupaków dlatego wtorkowy poranek został okrzyknięty dniem Okonia!

     Postanowiłem wyruszyć na jezioro Gosławskie poszukać pasiaków i przy okazji przetestować kilka nowych przynęt. W pudełeczku okoniowym tym razem znalazły się gumy firmy Keitech, a mianowicie Shad Impacty. 

Keitech Shad Impact 3" (fot. Michał Pawłowski)

7 października 2015

Sebile AT Minnow - Moje doświadczenia


Kiedy pierwszy raz zobaczyłem gumę w sklepie wędkarskim odrazu w oczy rzucił mi się dziwnie wyglądający ogon ryby – niby normalne kopyto nale coś tam wystaje, a cały „ster” jest uformowany w formę kwadratowego płata z trójkątną wypustką. Dodatkowo kanciaste kształty dawały mi wiele do myślenia. Zacząłem się zastanawiać, jak to w ogóle ma pracować w wodzie? Nie pozostawało mi nic innego jak kupić paczkę i z wędkarskiej ciekawości przetestować nad wodą.

6 wersji kolorystycznych